Csendes gyilkos tizedeli a koalákat

2012.12.04 16:54

Bajban vannak Ausztrália jelképei, a koalák. Az élőhelyük zsugorodása, a klímaváltozás és a baktériumok okozta betegségek által sújtott állatok egyre kisebb területre szorulnak vissza. Queenslandben, Ausztrália nagy északkeleti államában 2001 és 2008 között számuk 45 százalékkal csökkent a városias körzetekben, és tizenöt százalékkal a természeti környezetben.

A klímaváltozás és az élőhely elvesztése sok Ausztráliában élő állatot is veszélyeztet – a madaraktól és békáktól az olyan erszényesekig, mint a vombat, a törpe kenguru és a bandikut –, a koaláknál pedig egy baktériumfertőzés is nagy gondot okoz, sok tudós aggódik az állatok sorsa miatt. „A betegség csendes gyilkos, képes rá, hogy kipusztítsa Queenslandben a koalákat" – mondta a New York Timesnak Amber Gillett állatorvos, a queenslandi Beerwahban működő állatkerti állatkórház munkatársa.

Vakság nemi úton
A gyilkos a klamídia (tudományos nevén chlamydia) baktérium, amely a legtöbb nemi úton terjedő betegséget okozza az embereknél a világon. A közelmúltban Queenslandben végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a klamídia az államban vadon élő koalák 50 százalékánál okozott tüneteket, ráadásul a fertőzött állatok aránya ennél valószínűleg nagyobb, csak nem mindegyik egyednél jelentkeznek tünetek.

A klamídia sok betegséget gerjeszt a koaláknál, egyebek mellett szemfertőzést, amely vaksághoz vezet, és megnehezíti az állatoknak, hogy megtalálják elsődleges táplálékukat, az eukaliptuszleveleket. A baktérium a légzési rendszert is megfertőzheti, sőt a nőstény koalákat terméketlenné tevő cisztát is okozhat.

A vadon élő koalák klamídia elleni kezelése komoly kihívást jelent. A betegség annyira pusztító, hogy az állatoknak csak egy kis százalékát lehet sikeresen kezelni és visszabocsátani a természetbe. A fertőzött nőstények gyakran meddővé válnak, és mivel ezen nem lehet változtatni, a betegség a populáció nagyságának későbbi alakulására is kihat.

A koala retrovírus ellen egyelőre nincs gyógyszer, de a kutatók most akarnak kipróbálni egy vakcinát, amely talán segít megakadályozni a klamídiafertőzés továbbterjedését a queenslandi koalák között.

Forrás: index, MTI